Zasady montażu grzejników łazienkowych wskazują, że podczas montażu należy zastosować się do kilku kroków. Jeśli, więc jesteś na etapie budowy domu lub remontu łazienki i zastanawiasz się jak podłączyć grzejnik łazienkowy – zapoznaj się z zasadami.
KROK 1. Analiza
Sprawdzenie wszystkich niezbędnych elementów, w tym: zaworów, adapterów do zaworów, zawiesi do przyłączy oraz kołków mocujących, odpowietrzników, kluczy itp.
Do pracy potrzeba jest także dobra wiertarka z udarem oraz wkrętak, miarka, ołówek i inne narzędzia. Warto też zapoznać się wcześniej z instrukcjami zawartymi w dokumentacji, jaką producent dołączył do grzejników.
KROK 2. Umiejscowienie grzejnika
Przesuniecie grzejnika, jeśli wymaga tego specyfika pomieszczenia a kwestia, jaką jest odpowiednia moc grzejnika
Jeśli z jakichś powodów grzejnik musi być przesunięty na ścianę wewnętrzną, należy tak dobrać moc, by była większa od zakładanej. Odpowiednią wartością, jaką się tu podaje, jest 10% więcej od projektu. Grzejniki dekoracyjne, łazienkowe wymagają też umieszczania na nich dodatkowej osłony, która nie dopuści do zabrudzenia ścian w trakcie unoszenia się nad radiatorem powietrza, ale może mieć ciekawą formę designerską i stanowić np. praktyczną półkę na ręczniki. Istotne jest także, by w miejscu umiejscowienia przy ścianie wewnętrznej, która jest wykonana z płyty gipsowo-kartonowej, pojawiło się dodatkowe wzmocnienie, mające formę stelaża. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ciężar grzejnika będzie odpowiednio utrzymany na ścianie, także kiedy będzie on napełniony wodą.
KROK 3. Planowanie
Zachowanie właściwej odległości od podłogi i spadek parapetu
To ważna kwestia, by kaloryfer nie powodował utraty ciepła. W instrukcjach montażu każdego grzejnika znajdują się dokładne wymiary, jakie powinno się mieć na uwadze, kiedy umieszczamy grzejnik w łazience.
Każdy grzejnik jest połączony z układem centralnego ogrzewania za pomocą dwóch rur: zasilającej i pierwotnej. Ta pierwsza odpowiada za doprowadzenie do niego wody ze źródła ciepła, a druga odprowadza wodę schłodzoną do instalacji. Zależnie od specyfiki konieczne jest także podłączenie w sposób dolny lub boczny, co warto mieć na uwadze.
KROK 4. Sprawdzenie poprawności instalacji i ewentualne poprawki
Nie każdy wie jak zamontować grzejniki łazienkowe i jakich błędów uniknąć podczas pracy. Warto wiedzieć, że konieczność sprawdzenia instalacji jest ważna. Co istotne, jeśli już pojawi się błąd i np. dolna rura zasilająca i powrotna zostaną podłączone na odwrót to nie ma konieczności przerabiania całości instalacji. Można zdecydować się na specjalne złączne krzyżowe, co sprawi, że grzejnik będzie działał właściwie.
Jeśli nurtują nas wątpliwości i nie wiemy, czy samodzielnie odpowiednio podłączymy grzejnik łazienkowy – warto zlecić to fachowcowi.
Skorzystaj z darmowej porady wymiany grzejnika łazienkowego w bloku – krok po kroku