19 kwietnia 2024

Wymiana grzejnika łazienkowego w bloku – krok po kroku

wymiana grzejnika łazienkowego w bloku

Samodzielna wymiana grzejnika łazienkowego w bloku wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą wymienić grzejnik w swojej łazience, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się zabrać.

Mieszkając w bloku pamiętać należy zawsze o tym, że jesteśmy tak naprawdę użytkownikami systemu centralnego ogrzewania, z którego korzystamy nie tylko my, ale również inne osoby. Samodzielne zainstalowanie nowego grzejnika, może całkowicie zaburzyć przepływ ciepła w danej instalacji i znacząco zmienić parametry grzewcze. Aby nie zakłócić bilansu cieplnego w bloku należy wymianę grzejnika zgłosić do zarządcy bloku w którym mieszkamy. Zarządca po otrzymaniu naszego pisma powinien przedstawić nam dokładne informacje, jakie parametry powinien posiadać nowy kaloryfer, aby nie zaburzył pracy całej instalacji cieplnej.

O czym należy pamiętać?

Po otrzymaniu zezwolenia, można bez żadnego większego problemu przystąpić do wymiany grzejnika. Warto jednak kilka dni wcześniej skontaktować się z dyżurnym hydraulikiem wspólnoty albo spółdzielni, aby umówić się na spuszczenie wody z pionu. Taką operację niestety należy przeprowadzić nie tylko w sezonie grzewczym, ale także latem.

Wymiana grzejnika łazienkowego w bloku od a z do z

Przed odłączeniem grzejnika od instalacji, należy spuścić wodę z całego obiegu. Wodę odprowadza się przez specjalny zawór spustowy przy kotle. Opróżnianie instalacji można znacząco przyśpieszyć poprzez poluzowanie najwyżej położonych odpowietrzników. Przed okręceniem podłączeń warto dokładnie zabezpieczyć podłogę przed zalaniem. Pod grzejnik warto wsunąć miskę do której spłynie reszta wody. Aby odłączyć grzejniki należy rozkręcić oba śrubunki. Większość grzejników zawieszonych jest na zwykłych hakach, dzięki czemu można je szybko zdjąć. Stan oraz rodzaj starych końcówek rur w dużej mierze decyduje o sposobie zamontowania nowych grzejników. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan gwintów na starych rurach. Jeżeli nowe grzejniki do łazienki nie pasuje do starych uchwytów, to trzeba je usunąć i zamocować nowe. Nowy grzejnik łazienkowy poziomy zawieszony na uchwytach można połączyć z instalacją grzewczą. Do wykonania jest między innymi połączenie z uszczelnieniem na gwincie i połączenie śrubunkowe.

Zachęcamy do zapoznania się z pomocnym artykułem „Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

grzejnik-lazienkowy-modern-720x530-zloty-roz