20 kwietnia 2024

Jakie grzejniki kupić, decydując się na modernizację instalacji?

Wybór grzejnika to nie lada wyzwanie, ponieważ w wielu domach i mieszkaniach pełni on funkcję nie tylko grzewczą, ale i wizualną. Dlatego też odpowiedni wybór grzejnika ma ogromny wpływ na wygląd danego pomieszczenia. Dlatego też należy wybierać je z rozwagą. Sama instalacja grzejników również nie należy do najprostszych. Dlatego przed zakupem ulubionego modelu zawsze sprawdź czy na pewno uda się go zamontować w domu lub mieszkaniu. W tym artykule przedstawię najważniejsze informację jakie grzejniki kupić decydując się na modernizację instalacji.

1.Wymiana grzejników w domu – zwróć uwagę na rozstaw

Decydując się na wymianę grzejnika w naszym domu lub mieszkania bardzo często skupiamy się jedynie na wyborze odpowiedniego modelu grzejników. Jest to zwykle najczęściej popełniany błąd, ponieważ przestajemy myśleć o rodzaju instalacji jakie akurat mamy w danym pomieszczeniu. Zignorowanie instalacji powoduje szereg problemów, a w efekcie wymiana grzejników nie należy do najprostszych.

W pierwszej kolejności decydując się na założenie grzejników koniecznie trzeba sprawdzić czy przyłącze do grzejników będą pasowały do starych rur. W starych instalacjach możemy mieć do czynienia z innym rozstawem dlatego też pamiętajmy, aby dokładnie wszystko sprawdzić. Jeżeli okaże się, że końcówki nie pasują podczas montażu grzejników konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiednich przejściówek. Jeżeli przychodzi temat wymiany grzejników łazienkowych zawsze lepiej poradzić się fachowców. W sklepie podpowiedzą nam jakie elementy do montażu najlepiej wybrać.

2.Wymieniając grzejnik najpierw dobierz moc potem materiał

Decydując się na zmianę instalacji grzewczej koniecznie w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić też nad mocą danych grzejników. Ogromne znaczenie ma odpowiednie dobranie mocy grzejnika do danej powierzchni. Jeżeli nie będą odpowiednio dobrane to niestety, ale nie uda nam się odpowiednio ogrzać z danego pomieszczenia. I właśnie z tego też względu na rynku znajdziemy wiele różnych modeli grzejników. Różnią się nie tylko wyglądem, lecz również mocą grzewczą. Warto też wspomnieć że długość do tego grzejnika wynika zapotrzebowania na ciepło do ogrzania danego pomieszczenia. Jeżeli nie odpowiednio dobierzemy wielkość i ilość grzejników wówczas nie uda nam się odpowiedziano ogrzać danego pomieszczenia. Warto dwa razy się zastanowić nad odpowiednim wyborem.

W przypadku kiedy dysponujemy projektem danej instalacji centralnego ogrzewania, straty ciepła oddanego pomieszczeniu obliczane są przez projektanta. Zwykle też tego typu projektach możemy sprawdzić moc cieplna danego grzejnika, o ile są już zainstalowane w danym pomieszczeniu. W przypadku zakupu grzejników do nowej instalacji moc cieplna grzejników podawana jest w katalogach.

3.Jakie są wady i zalety grzejników żeliwnych

Już od jakiegoś czasu grzejniki żeliwne stały się niezwykle popularne.

Tego typu grzejniki były niezwykle popularna w latach 80, a dziś mają swoje odrodzenie. Zwykłe oprócz tego, że pięknie się prezentują, dodatkową jak i najważniejszą zaletą grzejnika żeliwnego jest jego wydajność. Wszystko to ze względu na swoją wagę oraz dużą powierzchnię grzewczą. Tego typu grzejniki cechuje się wysoką trwałością.

Cechują się też wyższą kumulacją ciepła przez co też przez długi czas są ciepłe. Nawet wtedy kiedy centralne ogrzewanie zostaje wygaszone.

Grzejniki żeliwne zwykle wymienia się je względu na wagę. Niejednokrotnie sprawia problemy konstrukcyjne, ponieważ tego typu grzejników nie da się zamontować do typowych płyty gipsowo-kartonowych. Wadą jest także czas nagrzewania się, przez co też długo musimy poczekać na nagrzanie się danego pomieszczenia.

4.Czy warto wymienić grzejniki na aluminiowe?

Zaletą grzejników aluminiowych jest to, że są niezwykle trwałe, odporne na korozję. Co więcej, aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło, przez co tego typu grzejniki szybko nagrzeją dane pomieszczenie.

Ich zaletą jest również to, że są bardzo lekkie, dzięki czemu można je instalować nawet na płytach kartonowo-gipsowych. Są też stosunkowo tanie, dzięki czemu instalacja grzewcza nie jest bardzo kosztowna.

Co więcej tego typu grzejniki łatwo można łączyć dzięki gwintowanym żebrom, przez co też można otrzymać grzejnik niemalże dowolnej długości.

5.Przyłączenie grzejnika – na co zwrócić uwagę?

Każdy grzejnik powinien być dostosowany do instalacji oraz do posiadanego przez nas kotła grzewczego. Dlatego pojawia się pytanie, jakie grzejniki kupić ?

Podczas wymiany grzejników koniecznie trzeba sprawdzić nie tylko wymagania materiałowe i sprzętowe, ale również wszystkie inne parametry. Musimy znać maksymalne ciśnienie oraz maksymalną temperaturę czynnika grzewczego, a także pojemność kaloryfera, jaki może być dopasowany do danej instalacji.

Niezwykle ważna jest więc moc grzewcza, a także współczynnik przenikania ciepła przez wszystkie przegrody.

6.Wybór grzejnika – jak dobrać wymiary?

Każda kaloryfer czy grzejnik ma określoną moc grzewczą, Dzięki czemu możemy obliczyć wydajność na każdy metr kwadratowy. Posługując się odpowiednimi wzorami lub też danymi katalogowymi, które udostępniane są przez producentów w łatwy sposób dobierzemy kaloryfer do każdego pomieszczenia.

Jakie grzejniki kupić ? przykładowe modele Pro-Term

grzejnik bello
Jaki grzejnik kupić ? kup grzejnik modern

Sprawdź też Jak podłączyć grzejnik łazienkowy KROK PO KROKU?