Jednym z podstawowych pytań podczas remontowania wnętrza jest, jakie grzejniki do mieszkania w bloku najlepiej wybrać. Sprawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ jest to tylko cząstka instalacji, która poprowadzona jest w całym budynku. Głównie od wspólnoty mieszkaniowej zależy, jakie ogrzewanie było przez nią planowane. Jest to uwarunkowane typem danego budynku, jego konstrukcją, rodzajem poprowadzonych rur oraz powierzchnią i rozłożeniem wszystkich występujących mieszkań. Zatem wspólnota mieszkaniowa ustala, jakiej mocy oraz z jakiego materiału zostaną zastosowane grzejniki w mieszkaniach. Wprowadzający się mieszkańcy mogą jedynie wybrać ich wygląd. Mimo wszystko w blokach są stosowane różne grzejniki i warto zapoznać się z ofertą na rynku.
Jakie grzejniki do mieszkania w bloku mamy do wyboru?
Jest wiele rodzajów grzejników, na które można się zdecydować i zastosować je w przestrzeniach mieszkalnych. Jednym z nich jest kaloryfer płytowy. Sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, które nie posiadają zbyt wiele miejsca na zamontowanie grzejnika. Moc jest uzależniona od jego wielkości.
Popularnymi grzejnikami stosowanymi w łazienkach są drabinkowe odmiany. To bardzo praktyczne kaloryfery, ponieważ pozwalają na wieszanie na nich ręczników czy ubrań w celu wysuszenia.
Popularnym rodzajem grzejników jest odmiana członowa, która składa się z połączonych ze sobą stalowych lub żeliwnych żeberek.
Część mieszkańców stosuje również grzejniki elektryczne, które podłącza się do prądu. Są dobrym sposobem na dogrzanie pomieszczenia.
Na rynku występują również tanie grzejniki dekoracyjne, które można bardzo umiejętnie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Będą niemal niezauważalne, ponieważ ich celem jest upiększenie wnętrza.
Jaki materiał grzejnika?
Materiał, który został użyty do produkcji danego grzejnika, określa jego jakość oraz wartość cenową. Na rynku dostępne są kaloryfery, które wykonywane są z trzech podstawowych tworzyw.
Jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji grzejników łazienkowych jest stal. Kaloryfery z tego tworzywa są jednymi z najtańszych na rynku. Przekłada się to na ich krótszą trwałość, ponieważ podatne są na wodę oraz na tlen unoszący się w ich wnętrzu. Mimo wszystko są bardzo chętnie wybierane przez klientów, ponieważ występują w bardzo wielu wzorach, przez co łatwo jest je dopasować do wystroju w pomieszczeniu.
Żeliwo natomiast było wykorzystywane do produkcji grzejników starego typu. Obecnie coraz rzadziej spotykane w mieszkaniach. Niewątpliwą zaletą jest ich odporność na rdzawienie. Woda nie ma na niego tak dużego wpływu, jak w przypadku grzejników stalowych. Ich wadą jest powolne nagrzewanie.
Trzecim materiałem, z którego produkuje się kaloryfery, jest aluminium. Najważniejszą zaletą jest ich niewielka waga. Są na ten moment najmniej spopularyzowanymi grzejnikami. Stosuje się je przy nowoczesnych instalacjach grzewczych.
Które grzejniki najchętniej są wybierane?
Najbardziej wybieranym grzejnikiem jest grzejnik łazienkowy antracyt, który sprawdzi się idealnie do mieszkania w bloku – jest wykonany ze stali. Wpływa na to wspomniana już spora liczba modeli, co przekłada się na łatwiejsze dopasowanie kaloryfera do wystroju oraz wielkości danego pomieszczenia. Na wybór grzejnika wykonanego z tego rodzaju materiału wpływa także cena, która w przypadku tej odmiany jest najkorzystniejsza. To chętnie wybierany produkt, mimo że kaloryfer ten nie należy do najwytrzymalszych.
Jaka moc grzejnika do ogrzania mieszkania?
Dostosowanie mocy zależy od konstrukcji budynku i położenia mieszkania. Można zastanawiać się, jaki wybrać grzejnik łazienkowy do mieszkania w bloku na parterze, a jaki na wyższych piętrach. Wydaje się, że im niżej położone mieszkanie, tym lepiej powinno być izolowane.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na powierzchnię wnętrza, w którym montuje się kaloryfer. Nie mniej ważne jest przeznaczenie pomieszczenia. Zgodnie z ustaleniami budowlanymi można wybierać moc grzejnika. Jeśli budynek posiada dobrą izolację, to na 1 m2 wystarczy 60 W. Przy słabszym ociepleniu budowli powinno się zastosować około 100 W na 1 m2. Niezaizolowane bloki wymagają aż 140 W na 1 m2.
Jakie parametry powinien mieć grzejnik?
Podstawową funkcją kaloryfera jest jego zdolność skutecznego nagrzewania pomieszczenia. Musi on być na tyle wielki, a więc posiadać wystarczającą moc, by być w stanie zapewnić ciepło w całym wnętrzu.
Drugą kwestią, dla wielu młodych ludzi tak samo ważną, jak powyższa funkcja grzewcza, jest dekoracyjność kaloryfera. W obecnych czasach grzejnik dla mieszkańców młodszego pokolenia musi dopasowywać się do wystroju pomieszczenia, dlatego na rynku proponowanych jest tak wiele odmiennych modeli o różnych kształtach.
Dowiedź się więcej jakie grzejniki kupić, decydując się na modernizację instalacji.