W ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnik może uzyskać część zwrotu, a także przenieść ją na kolejny rok podatkowy. Dotyczy to zakupu urządzeń takich jak np. pomp ciepła, grzejników pokojowych, łazienkowych, dekoracyjnych, paneli fotowoltaicznych z osprzętem i kosztów ich montażu. Przepisy dokładnie precyzują kiedy i jaką kwotę można w ten sposób odliczyć od dochodu.
Jak odliczyć grzejnik od podatku i jaki zwrot można otrzymać?
53 000 zł – taka jest maksymalną kwotę odliczenia w przypadku korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. W praktyce, jednak nie zawsze wysokość pobranej zaliczki na podatek pozwala na pełne skorzystanie z ulgi – wówczas otrzymujemy mniejszą sumę. Kwestie te reguluje dokładnie art. 26h ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazuje on, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Co istotne, dotyczy to, jak wskazuje omawiana ustawa, inwestycji, które zostaną zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z termomodernizacją.
Analizując wskazane przepisy warto podkreślić, że odnoszą się one do tych podatników, którzy opłacają podatek według skali podatkowej 19% i opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Muszą być to właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy z własnego budżetu realizują przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
Czy grzejniki można odliczyć od podatku? O czym powinno się pamiętać?
Jak wskazano wyżej, zakup grzejników można zawrzeć w odliczeniu podatkowym odnoszącym się do ulgi termomodernizacyjnej. Ponadto, jak wskazuje art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota odliczenia stanowi maksymalnie 53 000 złotych i, co ważne, jest to kwota odnosząca się do wszystkich inwestycji w domach jednorodzinnych, które wpisują się w zakres działań związanych z termomodernizacją.
Jeśli chodzi o wysokość wydatków, która stanowi ważną kwotę dla każdego podatnika, to, zgodnie z art. 26h ust. 3 wskazywanej ustawy, wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur.
Warto wskazać, że nie wszystkie koszty są możliwe do odliczenia – tylko te, które domownicy ponieśli z własnej kieszeni. I tak np. odliczeniu nie podlegają wydatki sfinansowane w ramach środków uzyskanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Odliczyć nie można też wydatków, które są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, a także są odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub też wskazane przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych – zgodnie z definicją jaką podaje Ordynacja podatkowa.
Czy grzejniki można odliczyć od podatku ?
Wiele osób zastanawia się, czy można odliczyć grzejnik od podatku ? Jak się okazuje jest to możliwe, jednak warto znać przepisy i wiedzieć komu, kiedy i na jakich warunkach przysługuje odliczenie.
Zastanawiałeś się nad wyborem grzejnika ? koniecznie sprawdź nasze grzejniki drabinkowe do łazienki i atrakcyjne ceny producenta!
Sprawdź jaki grzejnik do pokoju 16m2 wybrać.