25 kwietnia 2024

Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego

ogrzewanie gazowe

Grzejniki oddają ciepło do pomieszczeń poprzez konwekcję oraz promieniowanie. Wśród grzejników najczęściej spotykanych na rynku, udział przekazywania ciepła może niekiedy dość znacznie się różnić. Przy ogrzewaniu gazowym przekłada się to na efektywność pracy grzejnika (co będzie odczuwalne przede wszystkim przy niskich temperaturach wody grzewczej). Dostępne obecnie grzejniki będą charakteryzować: odmienna konstrukcja, różne materiały wykonania i wydajność grzewcza.

jaki grzejnik do ogrzewania gazowego

Grzejniki do ogrzewania gazowego – wymiana ciepła

Tak jak wspomniane było już wcześniej, w grzejnikach wymiana ciepła
może odbywać się przez:


a) konwekcję – zimne powietrze z pomieszczenia ogrzewa się od grzejnika i roznosi ciepło po całym wnętrzu, unosząc się do góry (jest tu ruch powietrza w pomieszczeniu);


b) promieniowanie – wymiana ciepła następuje bezpośrednio między grzejnikiem a ogrzewanym ciałem, ponieważ grzejnik ozdobny emituje ciepło w postaci fal elektromagnetycznych, a ciała chłodniejsze pochłaniają te fale.
Trzeba tu od razu zaznaczyć, że przy wymianie ciepła konwekcja zawsze występuje łącznie z promieniowaniem. Natomiast udział konwekcji w stosunku do promieniowania jest zależny od temperatury zasilania, a także od samej konstrukcji grzejnika. Im wyższa będzie temperatura zasilania, tym w wymianie ciepła większy będzie udział konwekcji.

Tak więc obecnie większość grzejników dostarcza ciepło zarówno przez konwekcję i promieniowanie, chociaż w innych proporcjach. Tylko konwektory niemal wyłącznie ogrzewają pomieszczenie przy pomocy konwekcji.

Rodzaje grzejników do ogrzewania gazowego – podział ze względu na budowę

Wyróżnić można grzejniki:

  • Stalowe płytowe, które są najpopularniejsze. Do ich zalet zaliczyć można stosunkowo niską wagę (w porównaniu do modeli żeliwnych) oraz ożebrowanie wewnętrzne, które zwiększa ich moc cieplną. Zespół zintegrowany pozwala na podłączenie grzejnika płytowego do instalacji w sposób niewidoczny z zewnątrz. Coraz częściej można je kupić w dowolnym kolorze. Grzejniki płytowe przekazują ciepło do 35% przez promieniowanie.
  • Aluminiowe. Produkuje się je jako odlewy ze stopów aluminium, z kanałami powietrznymi. Jedynie od 4 do 8% wymiany ciepła odbywa się tu przez promieniowanie, cała reszta odbywa się przez konwekcję.
  • Członowe. Mogą być żeliwne albo stalowe. Są to modele „tradycyjne”, które składają się z pojedynczych, połączonych ze sobą członów. Około 85% wymiany ciepła odbywa się w nich przez konwekcje, a jedynie do 15% przez promieniowanie.
  • Konwektorowe. składają się z obudowy, miedzianych rur z nasuniętymi blachami aluminiowym i wentylatorów (wymuszających przepływ powietrza). Przekazywanie ciepła odbywa się tutaj niemal wyłącznie przez konwekcję

Wybrane grzejniki do ogrzewania gazowego – jakie kupić do łazienki?

W domu z centralnym ogrzewaniem w łazience najczęściej instaluje się grzejnik wodny. Najpopularniejszym wyborem są tutaj pionowe grzejniki łazienkowe drabinkowe, które są zbudowane z szeregu poziomych rurek oraz z dwóch kolektorów pionowych, o przekroju okrągłym albo kwadratowym. Rurki poziome mogą być okrągłe albo mogą występować w postaci płaskich paneli. Ich wygląd niejednokrotnie decyduje o miejscu montażu grzejnika. Obecnie grzejniki do ogrzewania gazowego, które umieszcza się w łazienkach mogą być naprawdę dekoracyjne. Można bowiem znaleźć modele o różnych wzorach, kolorach i kształtach. Nie muszą być to jedynie grzejniki drabinkowe, bo można zakupić takie o ciekawym, geometrycznym kształcie.

Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego?

Przy centralnym ogrzewaniu z kotłem kondensacyjnym, zawsze należy sprawdzić moc cieplną grzejnika w odniesieniu do parametrów instalacji grzewczej. Obecnie bardzo popularne parametry instalacji przyjmowane dla grzejników stalowych płytowych, czyli 70/55/20°C mogą być akceptowane nie tylko przy klasycznych kotłach gazowych, ale też przy kotłach kondensacyjnych.

Producenci w katalogach przedstawiają moce cieplne dla parametrów instalacji grzewczej (np. 70/55/20°C, 55/45/20°C czy 90/70/20°C). Moc cieplna grzejnika, bez względu na jego rodzaj, musi być zgodna z parametrami instalacji grzewczej. Kiedy zainstaluje się kaloryfery do łazienki zbyt duże, to temperaturę pracy kotła można skorygować. Jednak nie da się tego zrobić, gdy grzejniki będą zbyt małe.

W takim przypadku centralne ogrzewanie może nie zapewnić w pomieszczeniach optymalnej temperatury, kiedy na zewnątrz będą temperatury poniżej zera.

grzejnik-lazienkowy-modern-720x530-zloty-roz

Teraz już wiesz Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego wybrać. W tym artykule dowiesz się jaki grzejnik wybrać do pokoju 16m2 ?