21 listopada 2024

Jak wyczyścić grzejniki panelowe?

Jak wyczyścić grzejniki panelowe

Większość osób decyduje się na czyszczenie grzejników dopiero w czasie remontu, co w większości przypadków zdarza się raz na kilka lat, o ile nie rzadziej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to dobre rozwiązanie. Jak wyczyścić grzejniki panelowe ? Jak często należy to robić?

Czyszczenie grzejnika panelowego – kiedy warto o tym pamiętać?

Czyszczenie grzejnika panelowego jest szczególnie istotne przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu można w bardzo prosty sposób uniknąć nieprzyjemnego zapachu, który pojawia się z powodu zalegającego pomiędzy panelami grzejnika kurzu.

Jak często należy czyścić grzejnik?

Czyszczenie grzejnika panelowego warto przeprowadzać nieco częściej, niż tylko przy okazji prowadzenia prac remontowych. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie grzejnika dwa razy do roku, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. W przypadku, gdy któryś z domowników zmaga się z problemem związanym z uczuleniem na roztocza można pokusić się o częstsze czyszczenie.

Demontaż grzejnika panelowego

Prawdą jest, że czyszczenie grzejnika panelowego nie jest prostym zadaniem. Wymaga ono poświęcenia nieco czasu, przede wszystkim ze względu na konieczność zdjęcia specjalnej osłony (na szczęście nie jest to trudne, wymaga jednak nieco cierpliwości do znalezienia odpowiedniej siły nacisku). Nie należy pomijać tego kroku, ponieważ bez demontażu nie jest możliwe dokładne wyczyszczenie powierzchni grzejnika.

Czyszczenie grzejnika panelowego — dobór środków

W czyszczeniu grzejników panelowych najtrudniejszym zadaniem obok zdjęcia osłony, jest też dobór odpowiednich środków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są one powleczone specjalna antykorozyjną powłoką, która w wyniku niewłaściwego doboru środków czyszczących może zostać uszkodzona. Z tego też względu w tym przypadku nie sprawdzą się silnie działające środki chemiczne, szczególnie jeżeli w swoim składzie zawierają choćby śladową ilość alkoholu. Czyszcząc panelowe grzejniki warto również porzucić druciane szczotki na rzecz miękkich ściereczek, które dokładnie wyczyszczą, ale jednak nie zniszczą w żaden sposób antykorozyjnej powierzchni, którą pokryte są grzejniki.
Nieco droższą alternatywą dla zwyczajnych miękkich ściereczek mogą być specjalne szczotki do czyszczenia grzejników. Dzięki antyseptycznym właściwościom takie akcesoria znacznie lepiej przyciągają kurz, a co za tym idzie jego usuwanie przy pomocy jest znacznie szybsze i prostsze.
Po usunięciu warstwy kurzu warto zdecydować się na mycie grzejnika ma mokro. Tu nie ma potrzeby stosowania drogich środków do czyszczenia. Wystarczy zwykły płyn do naczyń, który doskonale radzi sobie z wieloma różnymi zanieczyszczeniami.

Najczęstsze błędy przy czyszczeniu grzejnika panelowego

Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak należy prawidłowo czyścić grzejnik panelowy. W tym przypadku wszelkie błędy mogą doprowadzić do zniszczenia antykorozyjnej powłoki, co szybko doprowadzi do zniszczenia grzejnika i utraty jego użyteczności. Głównym i najczęściej popełnianym błędem w czyszczeniu jest stosowanie silnych środków chemicznych w przeświadczeniu, że nic tak jak one nie wyczyści zanieczyszczeń. To błąd, ponieważ w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się zwyczajny płyn do naczyń – równie skuteczny w walce z brudem, a jednak zdecydowanie delikatniejszy.

Teraz już wiesz jak wyczyścić grzejniki panelowe

Zobacz czy zakup grzejnika można odliczyć od podatku ?