23 listopada 2024

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć kaloryfer ?

Zastanawialiście się może jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik ? po co wzywać fachowca jak można zrobić to samemu.

Nowoczesne grzejniki łazienkowe nie tylko zapewniają optymalny komfort termiczny w pomieszczeniu, ale też stanowią efektowną ozdobę jego wnętrza. Urządzenia te mogą jednak ulegać zapowietrzeniu, co najczęściej ma miejsce po rozpoczęciu sezonu grzewczego. W grzejniku zbierają się gazy, które w nadmiarze zakłócają pracę całej instalacji. Sposobem na pozbycie się problemów związanych z tym procesem jest odpowietrzenie urządzenia grzewczego w łazience.

Zapowietrzone grzejniki to problem, który może dotknąć każdego. Na szczęście poprawne odpowietrzenie grzejników jest zadaniem stosunkowo łatwym, o ile jednak pamięta się o tym, co powinno się dokładnie robić. Stosując się krok po kroku do zasad poprawnego odpowietrzania, można wykonać to zadanie samodzielnie, bez potrzeby wzywania hydraulika. Na co zatem powinno się zwracać uwagę podczas odpowietrzania grzejników?

Przyczyny zapowietrzania grzejników

Zapowietrzenie grzejnika łazienkowego można rozpoznać po tym, że urządzenie nierównomiernie oddaje ciepło. Prawdopodobieństwo rośnie w przypadku, gdy urządzenie pracuje zbyt głośno lub emituje dziwne szumy, gwizdy i bulgotanie.

W łazienkach często stosuje się grzejniki łazienkowe drabinkowe. Przy ich zapowietrzeniu jedynie dół urządzenia jest ciepły, podczas gdy góra pozostaje zimna. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywają różne czynniki. Do ciągłego zapowietrzania się instalacji mogą prowadzić rozmaite przyczyny, najczęściej wynikające z nieprawidłowego użytkowania instalacji. Powodem często okazuje się zbyt wysoka temperatura, z jaką eksploatowany jest kocioł lub pompa obiegowa. Do przyczyn zapowietrzania się należą też zbyt wąskie średnice rur zlokalizowanych za kotłem

Żeby umieć i wiedzieć jak prawidłowo odpowietrzyć grzejniki, trzeba najpierw poznać dokładnie zasadę ich pracy. Bez tego napotkane podczas odpowietrzania problemy nie będą w pełni zrozumiałe, a to spowoduje, że cały proces nie dotrze do szczęśliwego końca.

W zdecydowanej większości instalacji grzewczych głównym czynnikiem, który odpowiada za nagrzewanie się grzejników łazienkowych, jest po prostu woda. Powodem zapowietrzania się grzejników jest zaburzenie napływania do nich wody. W normalnych warunkach ciepła woda powinna wypierać powietrze z grzejnika. Zdarza się jednak, że woda nie wypełnia w całości grzejnika, pozostawiając w nim przestrzenie wypełnione powietrzem. A to z kolei oznacza zapowietrzony grzejnik i nieprawidłową jego pracę.

odpowietrzanie grzejnika
przyczyny zapowietrzania grzejników – jak odpowietrzyć grzejnik?

Sposoby na odpowietrzenia grzejnika łazienkowego

Aby zlikwidować niepożądany gaz z instalacji, należy poluzować ręczny zawór odpowietrzający i pozwolić na ujście powietrza z grzejnika. Przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać o uprzednim ustawieniu termostatu w pozycji zamkniętej, co uzyskać można poprzez przekręcenie głowicy aż do oporu. Jeżeli zaworu nie da się otworzyć ręcznie, można skorzystać z kombinerek lub klucza nastawnego. Należy to zrobić z wyczuciem i delikatnie, ponieważ zbyt mocne odkręcanie może spowodować zalanie łazienki. 

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przygotowania

Usunięcie z grzejników powietrza nie jest zadaniem trudnym. Wymaga jednak przygotowania do tego celu kilku niezbędnych narzędzi, bez których cały proces się nie uda. Do prawidłowego odpowietrzania grzejników potrzebny zatem będzie śrubokręt lub specjalny kluczyk, jeśli taki został dołączony do grzejników, oraz wiaderko lub ostatecznie duży garnek.

O czym pamiętać przed odpowietrzaniem grzejników?

Zanim jednak przejdzie się do rozpoczęcia odpowietrzania grzejników, trzeba także przygotować sam grzejnik. Przede wszystkim trzeba go wystudzić. W tym celu należy zakręcić zawór dopływowy ciepłej wody, czyli inaczej skręcić temperaturę w grzejniku do zera. W innym wypadku odpowietrzanie może zakończyć się nawet poparzeniem, ponieważ wewnątrz grzejnika znajduje się bardzo gorąca woda. Dopiero po jej wystudzeniu można przejść do kolejnego kroku.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik ?

Gdy już ma się przygotowany grzejnik i potrzebne do odpowietrzania narzędzia, można przejść do właściwej pracy. Pod zaworem odpowietrzającym należy ustawić przygotowane wcześniej naczynko, do którego będzie spływała woda. Następnie należy śrubokrętem lub kluczykiem bardzo delikatnie odkręcać zawór odpowietrzający. W trakcie tego procesu z zaworu zacznie wydostawać się powietrze, które zalegało wewnątrz grzejnika. Po chwili, gdy całe powietrze się uwolni, a z zaworu, zamiast niego zacznie lecieć woda, oznaczać to będzie, że grzejnik został odpowietrzony. W takiej sytuacji wystarczy tylko zakręcić mocno zawór do końca i włączyć pokrętłem dopływ ciepłej wody do grzejnika.

Co jaki czas odpowietrzać grzejnik łazienkowy?

Większość użytkowników przeprowadza odpowietrzanie dopiero wówczas, gdy urządzenie nie pracuje prawidłowo lub wydaje dziwne odgłosy – co oznacza, że kaloryfer jest zapowietrzony. Dobrym zwyczajem jest jednak wykonanie tego zabiegu przed każdym sezonem grzewczym, aby wraz z nadejściem chłodniejszych dni wszystko działało sprawnie. Wysoka częstotliwość odpowietrzania jest konieczna zwłaszcza w przypadku nowych instalacji. W przeciwnym wypadku, grzanie będzie prowadziło do znacznych strat paliwa – np. węgla. Zapowietrzony kaloryfer dekoracyjny nie może też korzystać w pełni ze swoich możliwości, co przekłada się na konieczność dłuższego i mocniejszego grzania – co wiąże się z większymi wydatkami.

Przeprowadzenie odpowietrzania kaloryferów na początku sezonu jest więc uzasadnione ekonomicznie. Z czasem systematyczność wykonywania tego zabiegu powinna się zmniejszać, jednak warto to robić ze względów oszczędnościowych.

Zalety odpowietrzania grzejnika

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego może znacząco poprawić wydajność jego pracy. Powietrze nie tylko zakłóca prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, ale też prowadzi do korodowania. Przepływ wody przez zapowietrzone grzejniki jest znacząco utrudniony, co osłabia efektywność działania sprzętu. Systematyczne odpowietrzenie korzystnie wpływa na parametry grzewcze urządzenia, a jednocześnie przedłuża jego żywotność. Przekłada się to na możliwość krótszego, ale za to wydajniejszego grzania oraz związane z tym oszczędności finansowe.

jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik ?

Podsumowanie

Jak zatem widać, proces odpowietrzania grzejnika nie jest specjalnie trudny, czy też czasochłonny. Teraz już wiesz jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik.

Niestety z uwagi na różnego rodzaju nieszczelności w instalacji publicznej, możliwe jest, że jedno odpowietrzanie w czasie zimy nie wystarczy. Z tego powodu zaleca się stałe obserwowanie stopnia nagrzewania się grzejnika.

Zastanawialiście się „jak wybrać grzejnik dekoracyjny ?” – sprawdzone sposoby w zasięgu ręki.

Sprawdzony producent grzejników Pro-Term